Historia kluczowego elementu każdej transakcji

Dawno, dawno temu, gdy ludzie nie stworzyli jeszcze cywilizacji, głównym środkiem płatniczym były trwałe, materialne dobra. W tamtych, odległych czasach, rozważanych już prawie wyłącznie przez historyków, w głównej mierze obowiązywał handel wymienny. Ludzie otrzymywali coś, za coś innego co dla drugiego kontrahenta przestawiało odpowiednio wartość. Wymianie początkowo podlegały towaru, by z czasem wymienić się na kosztowności, w tym najpopularniejsze złoto.
Tego rodzaju handel nie był jednak w żadnym stopniu efektywny. Wiązało się to z rozmiarami produktów, ich nieporęcznością, czy trudnością w ocenie rzeczywistej wartości.
W czasach gdy dominującą role przejęły kosztowności wymiana pomiędzy handlarzami w znacznym stopniu się uprościła. Łatwiej było o transport, ustalenie cen i powszechną wymianę.
Złoto było akceptowane przez wszystkich, więc nie istniała trudność związana ze znalezieniem chętnym na oferowany towarów.
Wiele lat później wprowadzono do obiegu, w miejsce metali szlachetnych, papierowe pieniądze.
Stanowiło to genialne rozwiązanie problemów. Są najporęczniejsze z trwałych środków płatniczych, trudne do sfałszowania i powszechnie akceptowane.
Główną zaletą jest ich rozmiar. W przypadku posiadania ogromnego bogactwa, ich ilość jest znacznie mniejsza niż jakiegokolwiek kruszcu.
Prawdopodobnie to przesądziło o ich powszechnym sukcesie.
Dzisiaj jednak i one przeżywają swój zmierzch. Aktualnie coraz popularniejsze są transakcje elektroniczne i to właśnie pieniądz świata wirtualnego święci triumfy.

Dodaj komentarz