Na czym polega dywersyfikacja?

Jedna z podstawowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej jest dywersyfikacja. Na czym ona polega i jak w praktyce zastosować ja w prowadzeniu własnego biznesu. Dywersyfikacja to nic innego jak zróżnicowanie asortymentu produkcji lub świadczonych usług. Przez rozszerzenie swojej działalności na inne obszary nie tylko możemy spodziewać się większych zysków, ale i zabezpieczamy się przed ryzykiem strat i ograniczamy ich skutki.
Jak to działa w praktyce. Dobrym przykładem może być budka z lodami przy nadmorskim deptaku. Jeśli w sowiej ofercie właściciel posiada tylko te słodkie przysmaki to w upalne lato taki biznes może przynieść niezłe zyski. Jeśli jednak wprowadzi do swoje oferty zimne napoje to zyska również klientów, którzy będą zainteresowaniem kupnem orzeźwiającego napoju. W ten sposób zwiększa swoje zyski i zwiększa grono odbiorców. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja jedzeniu lodów to w sytuacji, gdy ma tylko w sprzedaży te towary ponosi straty. W przypadku, kiedy handluje i lodami i napojami, może i nie sprzeda lodów, ale może znajdzie chętnych na przykład na wodę lub inny napój.
Przykład handlu lodami i wodą to dywersyfikacja pokrewną, bowiem w grę wchodzą artykuły spożywcze. Gdyby jednak poza lodami oferował parasole i płaszcze przeciwdeszczowe to mógłby liczyć na klientów podczas złej pogody, a nasz lodziarz zdywersyfikowałby (niepokrewna) swoją działalność i mógłby uniknąć strat w okresie niepogody.